O nás   Podcast   Dotazniky   Tržiště   Investice   Social media   MLM   Kryptoměny   Redakce 
Naše vydavatelská činnost Videa a podcasty na YT EkotolerantikaArt Ekotolerantik na Twitteru VKONTAKTE Já na LINKEDINu MINDS PayPal.me/zfi ESHOP-ZONE

ÚVODEM: Proč potřebujeme investice?

... aneb lovit nebo sadit?

.. OBSAH SERIÁLU ..  

Hovořit o investicích je jako mluvit staviteli o střeše, když ještě nepoložil základy. Když se řekne investice i absolutně nevzdělaný člověk si poví "....joooo investice tak to je když svoje prachy, když někam strčím tak chci, aby mi se vrátily rozmnožený..." ano každý chce vydělat. Ale abychom vůbec mohli začít investovat musíme si tyto pojmy zasadit do kontextu dnešního ekonomického světa.


Svět financí ve kterém žijeme

PENÍZE A SMĚNA

Už od pradávna lidé směňovali, vyměnovali a skupovali své statky za účelem zisku. Někdo potřeboval nové kozy, jiný otop na zimu, někdo látky na oděv. Přestože si lidé byli schopni své zdroje obrtarávat sami společnost časem přišla na to, že jeden ušije kůže, druhý uloví srnu a dokáži si to vzájemně vyměnit a později prodat. A tak vznikl první primitivní obchod. I starověké civilizace, aby si zjednodušili směnný obchod si zvolili zástupce hodnoty, kterým bude nějaký předmět, který určuje nominální hodnotu. Někdy to byla šátky, jindy mušle, nebo třeba hladké kamínky. A tak vzniklo PLATIDLO. Přestože někdy od Sumeru a Egypta známe již první podobu měděných peněz. Peněžní symboly v té podobě jak je známe dnes najdeme nejvěrněji známe z období antiky. Tedy Řecké státy, Římská říše atd. Čím větší říše byla, tím si své územi, majetek a moc potřebovala dokazovat a měřit na zlato, drahé kamení a peníze. Prostě kdo mě truhlici plnou pokladů byl někdo. Ve starověku se k penězům nedostal úplně každý. Často se kombinoval peněžní systém se systémem výměnným tomu dnes říkáme BARTER. Nejvíce prvních ekonomů se objevilo v období středověku. Třeba účetnictví, jak ho známe dnes ve svých hrubých základech najdeme v 16. století v Itálii. Jeho forma se pouze zdokonaluje, princip však zůstává stejný.
Mezinárodním označením peněz v mnoha jazycích byla mince neboli moneta. Protože tvrdá kovová mince šla hůře zničit. Papírové peníze jsou spíše otázkou posledních několika století. Protože mince byla po tisíciletí oblíbeným platidlem, tak i dnes přeměnění věcí "statků" na peníze označujeme slovem MONETIZACE. Určitě jste se už zaslechli.

Jaký je tedy reálný význam peněz?
Z hlediska ekonomiky jsou takový statek, který zjednodušuje, urychluje a zprostředkovává směnný obchod. Peníze jsou všeobecně přijímaný prostředek směny. Peníze umožňují spolupráci. Mají psychologický i faktický význam. Když lidé kdysi vyměnili prase za kožich, nebo kozu za trakař, tak si říkali? Bylo to dobře, nebo mě ošidili? Stál ten obchod za to? Peníze definují cenu a cena určuje momentální výšku hodnoty, kterou obě strany směnného procesu akceptují. Dokáži tedy obchod vyčíslit. Což kdysi bylo dost těžké.

FUNKCE PEŇEZ
Obecná ekonomie rozlišuje tři funkce peněz. Aby se jakýkoliv statek mohl stát penězi, musí sloužit jako "všeobecný prostředek směny" (to značí aby strany obchodu ho akceptovaly a přijaly, "zúčastovací jednotka" (aby skrze peníze šlo cokoliv vyčíslit) a "dlouhodobý uchovavatel hodnoty". Což nejlépe v historii symbolizovalo Zlato. Proto se nejvíce peněz razilo ze stříbra, zlata a mědi. I dnes Zlato zažívá určité návrat na scénu vzhledem k inflací, ale o tom jindy. (Vždy po skončení jedné celé série se dočkáte našeho eBooku s edice "5 minut pro svobodu", což bude ucelená kniha o investování pro laiky a amatéry. Naše přesvědčení, teorie a způsob myšlení vychází z hnutí F.I.R.E. - více o tom také v našem seriálu. Veřejný seriál má asi 60%-70% informací. V našick knihách a magazínu najdete 100% + bonusy. Což je už pak vodítko pro lidi, kteří to myslí skutečně vážně a chtějí se PROINVESTOVAT, k větším cílům.)

Informace na webu nejsou investiční rady, ale pouze subjektivní zkušeností členů klubu "Pět Forem". Sdílíme své zkušenosti. Často se jedná i o způsob načasování a spolehlivosti projektů, které výdělky umožňují. Vždy si prosím dohledejte další informace a řiďte se vlastním úsudkem.






   TOPLIST - Stabilní a výdělečné projekty: